Wizyty Dziś: 6 Wszystkie: 204744

Zwiedzanie kopalni soli w Bochni i zamku w Nowym Wiśniczu

08.11.2021 r. uczniowie klasy IV,V,VI wraz z wychowawcami zwiedzili Kopalnię Soli w Bochni oraz zamek w Nowym Wiśniczu.

Pierwszym miejscem, które zwiedzaliśmy, był Zamek Lubomirskich. Pani przewodnik opowiadała bardzo dokładnie o każdym pomieszczeniu znajdującym się w zamku. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wyglądało dawne życie szlachty, podziwiać przepiękną panoramę Nowego Wiśnicza rozciągającą się z tarasu widokowego zamku. Następnie udaliśmy się do Bochni. Po spotkaniu z przewodnikiem, zwiedzanie rozpoczęliśmy od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Zjazd windą na głębokość 212 m zrobiła na niektórych uczniach duże wrażenie. Zwiedzanie kopalni ma charakter podróży w czasie, w którą również zostaliśmy zabrani, dzięki projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Za pomocą interaktywnych inscenizacji oraz przestrzennych słuchowisk pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. Kolejną atrakcją był przejazd kolejką, którą przemierzyliśmy kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Kolejka jechała dość szybko, ale po drodze można było zobaczyć wiele zabytków, postaci i ciekawych, zagadkowych miejsc. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się na poziomie VI „Sienkiewicz”, 250 m pod ziemią. Miejsce to pozwoliło naszym uczniom na zrelaksowanie się podczas gier i zabaw ruchowych, zakup pamiątek i zjedzenie smacznego posiłku.

Pobyt w kopalni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Uczestnicy wycieczki, nieco zmęczeni i śpiący, dotarli do Kamionki ok. godz. 18:00. Wycieczkę należy zdecydowanie zliczyć od udanych.