Wizyty Dziś: 253 Wszystkie: 184353

Ogólnopolska akcja "Narodowe czytanie"

Aktualności

8 września w całym kraju odbyła się już kolejna odsłona Narodowego Czytania. Filia Gminnej Biblioteki Publicznej w Kamionce Wielkiej wraz z uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum już po raz czwarty uczestniczyła w tym wydarzeniu.
W ubiegłym roku czytaliśmy dzieła Stanisława Wyspiańskiego, natomiast w tym mieliśmy okazję przypomnienia sobie przygód bohaterów „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

 

„Przedwiośnie” to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

 

Akcja „Narodowego czytania” była okazją do wspólnego spotkania i zapoznania się z piękną polszczyzną. Wspólna lektura uświadomiła nam, że najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę.

 


GALERIA ZDJĘĆ:

szkola1.jpg szkola2.jpg szkola3.jpg szkola4.jpg szkola5.jpg