Wizyty Dziś: 220 Wszystkie: 184320

Poświęcenie krzyża upamiętniajacego sądeckich partyzantów

Aktualności

W niedzielne popołudnie 22. września na Rachelówce odbyła się podniosła uroczystość odsłonięcia krzyża upamiętniajacego sadeckich partyzantów, którzy walczyli z kolejnymi okupantami naszej Ojczyzny w czasie II Wojny Światowej i po jej zakończeniu.

Inicjatorami postawienia krzyża partyzanckiego były osoby działajace w Stowarzyszeniu "Żandarmeria", kultywującym tradycje Narodowych Sił Zbrojnych - organizacji konspiracyjnej, która pięknie wpisala się w tradycje polskiego oręża, jednak której zasługi zostaly niedocenione, lub zgoła zakłamane w wyniku zawirowań historii i różnorakich rozgrywek politycznych.

Bardzo piękna jest postawa ludzi, którzy poświęcają swój czas angażując się w akcje kultywujące pamięć o bohaterach, ktorych starano sie wykreślić z kart historii.

Poświęcenia pamiątkowego krzyża dokonał proboszcz parafii w Kamionce Wielkiej - ks. Janusz Potok, któremu towarzyszyli: były proboszcz - ks. prałat Stanisław Ruchała oraz wikariusz - ks. Hieronim Kosiarski, zagorzały uczestnik wielu uroczystości i rajdów o tematyce patriotycznej.

Zgromadzeni wzięli też udzial w apelu poległych po którym odśpiewano uroczyście Hymn Narodowy i złożono wiązanki kwiatów.

Następnie przyszła kolej na okolicznościowe przemówienia. Swoimi refleksjami na tematy związane z czasami wojny, walki w konspiracji oraz realiów życia Polaków, ktorych dotknął terror hitlerowski i stalinowski podzielił się z uczestnikami spotkania Wójt Gminy Kamionka Wielka - pan  Andrzej Stanek. Na zakończenie przemówił Mateusz Trojan - inicjator wzniesienia monumentu. W swojej mowie zawarł motywacje, jakie kierowały nim oraz jego towarzyszami, a w efekcie doprowadziły do namacalnego przejawu upamiętnienia walecznych sądeckich partyzantów.

Na zakończenie zaproszeni goście i mieszkańcy naszej miejscowości, wśród ktorych nie zabrakło też najmłodszych, zgromadzili sie przy ognisku, gdzie można było porozmawiać z organizatorami uroczystości na temat ich działalności i dalszych planów - miłą atrakcją, zwłaszcza dla najmłodszych, była wystawa broni używanej w czasach walk partyzanckich.

 

Chwała Bohaterom!

 


GALERIA ZDJĘĆ:

szkola1.jpg szkola2.jpg szkola3.jpg szkola4.jpg szkola5.jpg